Türk Gastroenteroloji Derneği’nden ‘Farkında ol, geç kalma’

Haber Merkezi

Türk Gastroenteroloji Derneği tarafından ‘Farkında ol, geç kalma’ sloganı ile başlatılan Sindirim Sistemi Hastalıkları Bilgilendirme Programı’na Edirne’de başlandı. Edirne Belediyesi’nin katkılarıyla Edirne Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan panelde, ‘kolon kanserinde erken tanının önemi nedir, endoskopi kimler tarafından, nasıl yapılır’ gibi sorular cevaplanarak halk bilgilendirildi. Uzmanlar dev kalın bağırsak maketi kurarak ziyaretçileri kolon kanseri hakkında bilgilendirdi ve ziyaretçilerle anket çalışması yapıldı.
Panele ayrıca, Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor, TGD İkinci Başkanı Prof. Dr. Kadir Bal, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Tezel, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu da katıldı.

Dev kalın bağırsak maketi kuruldu

‘Farkında ol, geç kalma!’ sloganı ile yapılan Sindirim Sistemi Hastalıkları Bilgilendirme Programları kapsamında, Edirne Halk Eğitim Merkezi bahçesine kurulan dev kalın bağırsak maketi ile de kolon kanseri hakkında gün boyu ziyaretçilere bilgi verildi. Toplantıda ayrıca katılımcılara, TGD görevlilerince sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgili bilgiler yer alan broşür dağıtıldı ve bir anket çalışması gerçekleştirildi.

turk-gastroenteroloji-dernegi-nden-farkinda-ol-gec-kalma-hareketi-266864-1.

“Endoskopiyi eğitim görmüş olan gastroenterologlar yapmalıdır”

Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı ve aynı zamanda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Bor, Türkiye’de doktorlar arasında Gastroenteroloji uzman sayısının sadece 761 bin olduğuna vurgu yaptı. Endoskopinin eğitim almış doktorlar tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Bor, “Endoskopinin başarısı ve hastanın endoskopiden rahatsızlık duymaması, kimin yaptığına, nerede yapıldığına, nasıl yapıldığına ve deneyimli bir yardımcı ekibinin olup olmamasına göre değişir. Endoskopiyi bu konuda eğitim görmüş olanlar yani gastroenterologlar yapmalıdır. Bu işlem, hekimin doğru teşhis koymasını ve sağlık sorununun tedavisinin planlamasını sağlamaktadır” dedi.

turk-gastroenteroloji-dernegi-nden-farkinda-ol-gec-kalma-hareketi-266856-1.

Önlenebilir tek kanser tipi kolon kanseri

Prof. Dr. Serhat Bor şunları söyledi: “Kolon kanseri bugün korunabilen tek timör olarak biliniyor. Kolon kanseri, sindirim sisteminin en tehlikeli hastalıklarından birisidir. Diğer adıyla kolon olarak bilinen kalın bağırsakta görülen bir kanser türüdür. Sinsi bir hastalıktır. Rutin kolonoskopik tarama programları ile erken tanınarak engellenebilir. Herkes kurallar çerçevesinde 50-60 yaşına geldiğinde kolonoskopisini yaptırırsa arada kalan yıllarda da büyük abdestte gizli kan tetkiki yaptırırsa çok erken zamanda kalın bağırsağındaki bu hastalıkları saptayabilirler. Bu nedenle, herhangi bir risk faktörü olmayan 50 yaş üzerinde her bireye 10 yılda 1, bir gastroenteroloji uzmanı tarafından kolonoskopi yapılması önerilmektedir. Birinci derece akrabalarında kolon kanseri olan bireylerde daha erken ve daha sık aralıklarla kolonoskopik tarama önerilmektedir. Kolonoskopi sırasında polip saptanırsa aynı işlem sırasında endoskopi yardımıyla çıkarılarak kanser riski ortadan kaldırılabilir.”

turk-gastroenteroloji-dernegi-nden-farkinda-ol-gec-kalma-hareketi-266865-1.

Batı tipi beslenme önemli risk

Kolon kanserinin birden çok belirtisi olduğuna değinen Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Tezel, “Dışkıda kan, dışkı çapında bir incelme, halsizlik, konsantrasyon kaybı, baş ağrısı, her zaman yaptığı işleri yapamama, kilo kaybı gibi belirtiler kolon kanserinin ilk belirtileri olabilir.” dedi. Beslenmenin de önemine vurgu yapan Tezel, insanlarımızın geleneksel beslenme tarzını bırakıp Batı tipi beslenmeye geçmesi kanser riskini arttırıyor. Ülkemizde mangal ağırlıklı beslenmeye verilen önem, sebze ve meyve tüketimine verilmemektedir. Bu beslenme tarzı da büyük risk oluşturabilir” ifadelerine yer verdi.

turk-gastroenteroloji-dernegi-nden-farkinda-ol-gec-kalma-hareketi-266857-1.

Kolonoskopi ne zaman gereklidir?

• 50 yaşın üzerindeki kimselerde olası bağırsak kanserinin erken teşhisi için 10 yılda bir tarama amacıyla kolonoskopi yapılmalıdır. Bu işlem esnasında saptanan polip denilen ve zamanla kansere dönüşme ihtimali olan lezyonların çıkarılması ile kanser gelişiminin önüne geçilebilmektedir.

• Makattan taze kırmızı kanaması olanlarda veya dışkısında gizli kan saptananlarda,

• Birinci derece akrabasında kalın bağırsak kanseri veya polip öyküsü olanlarda (Daha

erken, daha sık aralıklarla takip)

• Bağırsak kanseri veya polip öyküsü olanlarda kontrol amacıyla,

• Çekilen diğer filmlerde kalın bağırsakta şüpheli görünüm saptanan kişilerde,

• Geçmeyen ishali olanlarda ishal sebebinin araştırılması amacıyla,

• İnflamatuar bağırsak hastalığı (ülseraktif kolit veya Crohn hastalığı) olanlarda,

• Nedeni açıklanmayan kilo kayıplarında,

• Uzun süren kabızlık durumlarında,

• Dışkılama alışkanlığında değişiklik olması

• Tedavi ile geçmeyen ve nedeni açıklanmayan karın ağrılarında yapılmalıdır.

Türk Gastroentereloji Derneği tarafından düzenlenen Sindirim Sistemi Bilgilendirme programları 7 ilde devam edecek.

Daha fazla sağlık haberine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kaynak : http://www.birgun.net/haber-detay/turk-gastroenteroloji-dernegi-nden-farkinda-ol-gec-kalma-hareketi-153479.html

Reklamlar
Aile Yapısı