Şeker: En önemli şey nedir?

Maryland Üniversitesi Tıp Sistemi’nden gelen beslenme uzmanları , Picture of Health blog’una düzenli olarak bir yazı gönderiyorlar. En son mesaj diyetetik stajyer Kylie Hermansen’den geldi.

Amerikalılar her gün ortalama 22 çay kaşığı şeker tüketiyorlar – 2015 Diyet Rehberinin önerdiği miktarı (günlük kalorinin% 10’undan az veya 2,000 kalorili diyet için sadece 12 çay kaşığı) iki katına kadar tüketiyorlar. Bir 12 gramlık sodanın 11 çay kaşığı kadar şeker içerebileceğini veya 8 onsluk portakal suyunun 5 çay kaşığı şeker içerebileceğini öğrenmekten şaşırabilirsiniz. Çoğumuz bu ve diğer yüksek şekerli gıdaları günlük olarak tüketiyoruz. Anladığımızdan daha fazla şeker yiyoruz.

Neden şeker ekşimesi önemli?

En basit biçimlerindeki karbonhidratlar veya şekerler bize enerji verirler. Diyetlerimizde karbonhidratlara ihtiyacımız var. Bununla birlikte, fazla karbonhidrat tüketir veya çok fazla şeker eklersek, vücudumuz yüksek kan şekeri düzeylerini idare edemez hale gelir. Zamanla bu gözlerimize, böbreklerimize, kalplerimize ve diğer organlarımıza zarar verebilir. Fazla şeker yağ olarak depolanır. Amerikan Tıp Birliği Dergisi’ndeki 2014 tarihli bir araştırmaya göre , şeker oranı yüksek diyetler, kalp rahatsızlığı , diyabet ve obezite riskiyle ilişkilendirildi.

Tüm şekerler eşit mi oluşturuluyor?

Yiyeceğimizde bulunan pek çok şeker var. Bazıları süt, meyve, bal ve agav gibi doğal olarak bulunur. Diğerleri, lezzet veya koruma için gıdalara eklenir. Vücudumuz bu şekerleri farklı şekilde işlerken, araştırmalar henüz sağlığımız için bunun ne anlama geldiğini doğrulamamıştır. Jüri dışarıdayken, tüy yerine tükettiğiniz şeker miktarına odaklanın.

Şeker vs doğal şeker eklendi

“Eklenmiş şeker” tipik olarak şekerlendirilmiş içecekler, pişmiş mallar, işlenmiş gıdalardaki şekere veya masaya ilave edilir. Diyetlerimize eklenen şekerlerin çoğu sükroz veya yüksek fraktozlu mısır şurubu şeklinde bulunur. Çörek veya sofra şekeri, pişirme sırasında ve masada gıdalara ilave edilir. Yüksek früktozlu mısır şurubu, kaliteyi ve lezzeti korumak için gıdalara eklenmiş bir insan yapımı tatlandırıcıdır. Bu şekerler diyetimize “boş kaloriler” ve çok az beslenme ekler. Yiyeceğinizin şeker eklenip eklenmediğinden emin değil misiniz? Etiketi kontrol et! Şekerin dekstroz, pekmez ve mısır şurubu gibi isimlerin altında saklanabileceğinin farkında olun.

Öte yandan, doğal şekerler tüm besinlerde bir dizi sağlıklı besinle birlikte bulunur. Meyve, fruktoz adı verilen bir şeker türü içeriyor. Meyve ayrıca lif içerir. Elyaf şekeri emilimini yavaşlatır ve kan şekeri seviyesindeki etkisini kontrol etmeye yardımcı olur. Today’s Diyetisyeninde 2013’te yapılan bir araştırmaya göre, meyvelerin fitokimyasal özellikleri var; kalp rahatsızlığı, bazı kanserler, diyabet ve sinir ve beyin hastalıkları riskini düşürebilir. Meyveler ayrıca birçok vitamin ve mineral sağlar. Süt, laktoz adı verilen bir şekerin yanı sıra D vitamini, kalsiyum ve fosfor da içerir.

Tatlı Sonuç

Şekle ilişkin duruşunuzu düşündüğünüzde şunu unutmayın: Kalite ve miktarla ilgili. Vücudunuz enerji sağlamak için karbonhidratlara ihtiyaç duyuyor ancak uzmanlar eklediğiniz şekeri günde yaklaşık 12 çay kaşığı kadar sınırlamayı öneriyorlar. Doğal şekerlere sahip gıdalar çok miktarda faydalı besinlerle doludur.