GDO’suz ekmek üretimi mümkün

Türkiye GDO’lu ekmeği tartışırken, Bursa’da Nilüfer Belediyesi köy kadınlarına destek olup doğal yöntemlerle ekmek üretimini ve bunların kadın dernekleri vasıtasıyla Bursalılarla buluşmasını sağlıyor. 30 kadın derneğinden 9 tanesi taş fırınlarda ekşi maya ile köy ekmeği üretirken, bunlar taze bir şekilde günlük olarak Bursalılara ulaşıyor. Yaylacık Mahallesi’ndeki kadın derneği üyelerinin, ninelerinden kalma ekşi maya ile ürettikleri doğal köy ekmekleri de giderek daha fazla talep görmeye başladı.

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde fabrikasyon ekmekleri tüketmek istemeyen yurttaşlar, Nilüfer Belediyesi’nin desteğiyle üretime geçen kadın derneklerinin hiçbir katkı maddesi kullanmadan ürettiği doğal köy ekmeklerine yöneldi.

Hem iş imkânı hem de doğal üretim

gdo-suz-ekmek-uretimi-mumkun-263334-1.

Nilüfer’in kırsal mahallelerinde kadınların istihdamını artırmak ve sosyal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla Nilüfer Belediyesi desteğiyle kurulan 30 kadın derneğinden 9’u taş fırınlarda ürettikleri köy emekleri ile hem kendilerine ek bir gelir sağlıyor hem de çok sayıda kişiye doğal ekmek yeme fırsatı sunuyor. Nilüfer Belediyesi’nin desteği ile yapılan taş fırınlarda köy ekmeği üreten kadın derneklerinden biri olan Yaylacık Kadın Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği üyelerinin, başta köy ekmeği olmak üzere ürettiği doğal ürünler büyük ilgi görüyor. Kadınlar her gün yaptıkları katkısız köy ekmekleri ile hem damaklarına hitap ediyor hem de gelir elde ediyor.

Ninelerinden kalma mayalar ile üretiyorlar

Sabahın 5’inde uyanıp ekmek hamuru için kolları sıvadıklarını belirten Yaylacıklı kadınlar, “Un, tuz, ekşi maya ve ılık su ile hamuru yoğurduktan sonra 2,5 saat bekletiyoruz. Tabii bu ekşi maya ninelerimizin kullandığı mayalar. İçinde hiçbir katkı maddesi yok. Daha sonra hamurumuz kabardıktan sonra tek tek tartarak, ekmek teknelerine koyup 2 saat de orada bekletiyoruz. Daha sonra önceden odun ateşiyle yaktığımız fırınımızda ekmeklerimizi 1 saat pişiriyoruz. Her gün pişirdiğimiz doğal köy ekmeklerini bakkallara, lokantalara ve telefon ile sipariş verenlere satıyoruz. Kazandığımız paraları aylık olarak paylaşıyoruz. Kazandığımız parayı da evimiz için ya da kendimiz için harcıyoruz. Kendi kazandığımız parayı harcamak ayrı bir mutluluk. Bize bu fırsatı sunduğu için Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Doğal ürünler sadece ekmek ile sınırlı değil

Erişte, tarhana, salça, turşu, reçel ve buna benzer ürünleri de üretmeye çalıştıklarını belirten kadınlar, ekmek yapmanın yanı sıra ürettikleri ürünlerle ev yemekleri de yapıyor. Nilüfer Belediyesi’nin desteğiyle mahallede açtıkları lokantada da kendi ürünleri ile yaptıkları yemeklerle büyük ilgi görüyor. Lokantada dönüşümlü çalışan Yaylacık Kadın Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği üyeleri artık iş hayatına da alışmış durumda. Lokantaya da ev yemeği lezzetini taşıdıklarını belirten kadınlar, “Ne kadar çok vatandaşa doğal ürün ulaştırabilirsek biz o kadar mutlu oluruz” ifadesini kullandı.

Köy kadınları özgüvenlerini geri kazandı

Kadınlar, sözlerine şöyle devam etti: “Biz desteklerini esirgemeyen herkese çok teşekkür ederiz. Çünkü biz birer ev kadınıydık. Şimdi yaptığımız ürünlerle para kazanıyoruz. Kendi öz güvenimizi geri kazandık. Yeri geliyor biz eşlerimiz ve çocuklarımıza para veriyoruz. Hiçbir zaman parasız kalmıyoruz. Kazandığımız parayla da daha fazla sosyal hayatın içine giriyoruz.”

Daha fazla sağlık haberine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kaynak : http://www.birgun.net/haber-detay/gdo-suz-ekmek-uretimi-mumkun-152382.html