Çocuklarda Öksürüğü Önemseyin..

Çocukların en sık yaşadığı yakınmalardan biri olan öksürük, önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Günde 4-5 defa tekrarlayan öksürüğün normal olduğu ancak bazı öksürüklerin altınca ciddi rahatsızlıkların yatabildiği belirtilmiştir.Bu tür durumlarda çocukların %9′unda alerji, %6′sında astım, %3′ünde bronşit, %2′sinde sinüzit görülebildiği de belirtilmiştir. Öksürük, çocukların en sık yaşadığı yakınmalardan biridir ve üç haftadan fazla süren öksürüğe “kronik veya inatçı öksürük” denilmektedir.Öksürük gerçekte her gün solunumla akciğerlere alınan tozların, taneciklerin ve mikropların tekrar dışarı atılması için vücudun kullandığı bir korunma mekanizmasıdır.Her çocuğun günde bir kaç kez öksürmesi normaldir.Çocukların bir yılda 6-8 kez böyle enfeksiyonlar geçirdiği ve enfeksiyon sırasında da günde 140 kez öksürebildiği bilinmektedir.Öksüren çocukların %20′sinde altta yatan başka bir hastalık bulunmaktadır.

Öksürüğün tehlikeli olduğu durumlar gırtlağın veya ses tellerinin şişmesi ile çocukta köpek havlama sesine benzer bir öksürük oluşur. Tıpta bu şişme nedeni ne olursa olsun “krup” olarak isimlendirilir. Bu şişlik larenjit gibi virus enfeksiyonları veya alerji nedeniyle oluşabilir. Çocuğun öksürüğü köpek havlama sesine benzer, şişen nefes borusundan içeri hava alma zorlaşır. Şiddetli olduğunda hayatı tehdit edebilir. Boğmaca öksürüğü ise, boğmaca enfeksiyonu veya astım sırasında görülen, nöbet halinde gelen, nefes almaya fırsat vermeyen, öksürük bitiminde uzun bir iç çekme ile soluk aldıran, bazen kusturan bir öksürüktür.

Kuru, tekrarlayan, inatçı, patlar tarzda, hapşırık sesini andıran ve gece kaybolan öksürüklerde psikojenik nedenler akla gelmelidir.Nasıl stres mide ağrısı yapıyorsa bazı nedenler bazı kişilerde öksürüğe neden olmaktadır.Eğer sağlık nedeniyle oluşan bir öksürük değilse kişinin psikolojik durumu kontrol edilmelidir.