Bakan Akdağ’dan Canan Karatay’a yanıt

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın “Böyle bilim adamlığı mı olur? ‘Yiyin’ dediği ürünleri internet sitesinden satıyor. Aydın’a gittim, orada büyük bir ceviz bahçesiyle anlaşmış. Bu işleri konuşup da yapmayan kimse var mı?” sözleriyle eleştirdiği ünlü kalp ve iç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’dan yanıt gelmişti.

Karatay, hakkındaki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek “Halka önerdiğim hiçbir gıdanın hiçbir şekilde ticaretini yapmadım, yapmam. Ne bir internet satış sitem var ne de anlaşma yaptığım bir ceviz bahçesi. Birçok ünlü kişinin yaşadığı mağduriyeti ben de yaşadım. Avukatım aracılığıyla ismimi kullanarak gönderi paylaşan, satış yaptığı bildirilen siteler için dolandırıcılık ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından dolayı suç duyurusunda bulunduk” demişti.

BU KEZ AKDAĞ’DAN YANIT

Bakan Recep Akdağ’a, İstanbul’da katıldığı bir programda, Karatay’ın açıklamaları soruldu. Akdağ, “Bunu kişiselleştirmek istemiyorum. Genel olarak topluma bir mesaj vermek amacıyla konuşmuştum. Bilim insanları popülist davranışlarla, toplumla arasındaki bilgi farkını kullanarak bunu kazanca çevirmemeli. Özellikle internet yoluyla yapılan satışlar, şöhret kazanmalardan sonra doğrudan ya da dolaylı olarak alınan birtakım reklamlarla ya da başka şekilde yapılan satışları da doğru bulmuyorum. Bunlarla bakanlık olarak mücadele ediyoruz” dedi.

Daha fazla sağlık haberine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kaynak : http://www.birgun.net/haber-detay/bakan-akdag-dan-canan-karatay-a-yanit-131250.html